Ortodonti

Ortodonti 1Diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, diş, çene ve yüz kompleksini normal yapı ve gelişim, anomaliler ve anomalilerin tedavisi yönünden ele alan bilim dalıdır. Günümüzde ortodontinin hitap ettiği kitle oldukça genişlemiş ve uygulama alanı da aynı oranda artmıştır.

 

 

Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması, daha bilinçli bir kitle yaratmış ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir, buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

Ortodontik tadavinin her yaşta uygulanması mümkündür. Ancak problemin erken yaşta teşhis edilip tedaviye başlanması daha kısa sürede daha etkin netice verir. Bu nedenle çocuklar karışık dişlenme döneminden itibaren ( 6-7 yaş) mutlaka bir ortodontiste kontrol ettirilmelidir.

Ortodonti Uygulamaları

Çocuk Ortodontisi

Erişkin Ortodontisi

Tedavi amacıyla kullanılan aparey tipleri

Hareketli apareyler

Fonksiyonel apareyler

Ağızdışı apareyler

Sabit apareyler

 

 

” Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.”