Oral Diagnoz ve Radyoloji

Oral diagnoz yani ağız içi muayene, ağız içinde, diş ve çevre dokularda oluşan hastalıkların tespit edilmesi ve tedavisine yönelik planlama ve yönlendirmenin yapılmasıdır. Ağız içi muayenenin ilk aşaması gözle ve elle muayene yöntemleriyle başlar ancak sadece bununla kısıtlı kalan bir muayene asla yeterli değildir, bu konuda bizim en büyük yardımcımız ağız içi röntgen filmleridir, eğer tek dişe bağlı herhangi bir problem için film alınması gerekiyorsa vakaya göre 2 tip olan periapikal film olarak adlandırdığımız küçük filmler çekilir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji 1Ağızda yaygın olan ve birden fazla film gerektirebilecek veya işlemin özelliğine göre tüm ağzın aynı anda görülmesi gereken durumlarda ise tüm ağız içini gösteren panoramik film çekilir.

Eklem sorunu olan veya implant uygulaması yapılacak hastalarımızda ise tüm bu yöntemlerin yanında MR ve BT de sıklıkla kullandığımız yöntemlerdir.

 

Oral Diagnoz ve Radyoloji 2

 

 

 

” Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.”